"Hello world" - programiranje je buducnost a ne misterija

Koliko ste puta pomislili da je programiranje najteži posao na svetu i da nikad nećete moći da savladate neki programski jezik? Čak i kada vam se neki programski jezik svideo, pomislili ste da sigurno ima mnogo boljih od vas i da drugi to mnogo brže nauče. Pojavila se nova organizacija CODE  koja želi da nam pokaže da programiranje nije toliko komplikovano kao što mislimo i da apsolutno svi treba da imaju priliku da uče da pišu kod.

CODE je neprofitna organizacija koja je nastala da bi promovisala programiranje u obrazovanju. Njihovi ciljevi su da upoznaju svet sa činjenicom da postoji veliki nedostatak programera na tržištu, a da je mnogo lakše učiti programiranje nego što većina ljudi misli. Oni žele i da naprave bazu svih škola u kojima se uči programiranje, bez obzira na to da li su online kursevi ili letnji kampovi.

Želja im je da svaki student ili đak u svakoj školi ima priliku da uči da piše kod i da programiranje bude sastavni deo svake škole kao što su to biologija, fizika, hemija, matematika...

Ova organizacija koja promoviše programiranje pojavila se skoro i ne bi bila toliko popularna da joj se nisu priključili skoro svi najveći IT stručnjaci u svetu. Na njihovom promotivnom video snimku možete videti priču o tome kako su oni počeli da programiraju, šta za njih programiranje znači, kada su napravili prvi program i kako je on izgledao i mnoge druge stvari.

Ono što će vas iznenaditi je i da su neke poznate ličnosti za koje nikad ne biste pomislili učile nekada programiranje ili sada uče kao što su Chris Bosh, poznati NBA košarkaš i popularni muzičar Will.I.Am iz grupe The Black Eyed Peas.

Predlažemo vam da pogledate ceo snimak i uvereni smo da ćete nakon gledanja imati potpuno nov stav o programiranju.

Osnivači

Braća Hadi Partovi i Ali Partovi koji su inače blizanci tvorci su ove organizacije. Braća Partovi odrasla su u Iranu a završila kompjuterske nauke na Harvardu. Oni su odgovorili zbog čega je nedostatak programera veliki problem i zašto je nastao:

Razlog 1: Ljudi uopšte ne shvataju da je ovo problem. U retko kojim školama se programiranje uči.

Razlog 2: Potreban nam je odličan kurikulum za srednje škole koji će da nauči decu šta sve mogu da rade na kompjuteru. Codeacademy i Code su blizu da to naprave.

Razlog 3: Mora se obučiti još nastavnika da predaje i to je problem koji se najteže rešava

Razlog 4: Programiranje mora privući devojke, mora im cela priča oko programiranja biti privlačnija. Ovo nije samo zaključak, već je i jako važno pitanje.

Kako mogu da pomognem?

Na sajtu ove organizacije: www.code.org, možete se priključiti da pomognete. Postoje dva načina da im pomognete, jedan je da donirate novac, a drugi da donirate svoje vreme. Ako se odlučite za ovaj drugi način potrebno je da popunite formular na stranici: http://www.code.org/help i tu navedete šta znate da radite, koliko biste vremena odvojili i na koji način biste pomogli: da li biste predavali studentima i učenicima ili pisali kurikulume.

Kako mogu da učim programiranje?

Organizacija Code razvila je posebnu platformu Codeacademy koja omogućava učenje programiranja na sasvim jednostavan način. Postoje i razni tutoriali, programi za učenje kao i besplatni kursevi na koje možete da se prijavite, a sve to u cilju promovisanja programiranja.

Pravljenje sajtova:

Za one koji žele da prave sajtove tu je Mozilla Thimble preko kog možete praviti sajtove online, a dobra stvar je što možete menjati kod direktno iz browser-a što je novost za online pravljenje sajtova. Uglavnom se oni svode na raspoređivanje slika i retko gde ćete učiti kod.

Pravljenje aplikacija za mobilne telefone:

Postoje dva programa preko kojih možete da pravite aplikacije za telefone. To su AppInventor, pomoću kog pravite aplikacije za Android mobilne telephone i Codea, pomoću kog možete praviti igre i simulacije za iPad.

Možete čak i pisati kod za robote pomoću platformi Arduino i Lego Mindstorms.

Mogućnosti su ogromne i svako će naći bar jednu stvar koja ga zanima.

Pozivamo vas i da posetite Facebook stranicu ove organizacije gde možete biti u toku sa svim događajima: https://www.facebook.com/Code.org.

“Mislim da svi u zemlji treba da uče programiranje, jer na taj način uče da razmišljaju.”

- Stiv Džobs -

Inspiracija – izvor: